ارسالی: عارفه
یکشنبه 25 خرداد 93 02:46

برای یافتن زن می ارزد یک کفش بیشتر پاره کنی
(ضرب المثل چینی)

این جمله به نظر صحیح میباشد واهمیت ازدواج را مطرح میکند.به نظرمیرسد منظورگوینده این بوده باشد که ازدواج باید بسیار بافکر وتدبیر انجام شود وبرای ازدواج فرد باید افراد زیادی راببیند وانها را مورد بررسی قرار دهدتا بتواند فرد مناسب برای ازدواج پیدا کند.جمله واضح اهمیت ازدواج را میرساند.مآجورباشید

بله درست است زیرا هر مردی با انتخاب همسر تنها زنی برای خود بر نمی گزیند بلکه برای فرزندانش نیز مادر انتخاب می کند و برای والدینش عروس.  چنانکه از طرف زن نیز این چنین است. منتها این که این سخنان ببیشتر متمرکز روی مردان است به این خاطر است که ظاهرا همه جای دنیا این مردان هستند مه به خواستگاری زنان می روند و در پی آنها هستند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ارسالی: عارفه
یکشنبه 25 خرداد 93 02:26

با ازدواج مرد روی گذشته اش خط میکشد و زن روی آینده اش
(سینکالویس)

این جمله صحیح نیست.زیرا ازدواج وسیله ساختن آینده است و زن و مرد باید مکمل هم باشند و گذشته را فراموش کرده و به آینده امیدوار باشند و با هم آینده را بسازند.

ظاهرا این جمله تلاش دارد تا یکی از فرقهای زن و مرد را در موضوع ازدواج توضیح دهد. مرد پس از ازدواج باید دور زندگی مجردی که قبلا داشته است خط بکشد. ولی زن هنگام ازدواج بیشتر به این می اندیشد که اختیار آینده اش در دست شوهر و ضرورتهای زندگی حانوادگی  قرار گرفته است و او نمی تواند آزادانه هر طور که می خواهد درباره آینده اش تصمیم بگیرد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ارسالی: عارفه
شنبه 24 خرداد 93 20:05

اگرخواستی اختیارشوهرت را در دست بگیری اختیارشکمش را در دست بگیر.
ضرب المثل اسپانیایی

این جمله صحیح نیست زیرا مرد را یک موجود شکم پرست و ضعیف النفس نشان میدهد واین با نکات و تعالیم اسلام منافات دارد.

توجه داشته باشیم وقتی جمله ای ضرب المثل می شود کافی است که مصادیق فراوانی داشته باشد تا بگویند این ضرب المثل درستی است لازم نیست کلیت داشته باشد. و ما می دانیم که بسیاری از مردها کدبانو بودن همسر برایشان از اولویت اول برخوردار است.
و البته غالبا زنها قهرشان را با نپختن غذای مناسب  و محبت خود را با آماه نمودن غذایی مفصل نشان می دهند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ارسالی: عارفه
شنبه 24 خرداد 1393 07:43 ب.ظ

لیاقت داماد به قدرت بازوی اوست
ضرب المثل چینی

اگر منظور از قدرت بازو، قدرت بدنی فرد است باید گفت که قدرت بدنی باعث لیاقت انسان نمی شود بلکه لیاقت فرد به شخصیت و ادب و استفاده مناسب از عقل اوست. اگر هم بازو به معنای توان کسب درآمد باشد باز هم این جمله اشتباه است زیرا صرف کسب درآمد دلیل بر لیاقت افراد نیست.

مرد به عنوان شوهر مسؤولیتش را فقط با تأمین مالی همسرش می تواند ثابت کند. این تأمین مالی متکی به زور بازو است.
آنچه را که شما به عنوان دیگر ملزومات لیاقت گفتی برای عنوان «شوهر» از اولویت نخست برخوردار نیست. هرچند اهمیت دارد. زیرا بیشتر دعاوی که زنها در دادگاه مطرح می کنند همانا عدم پرداخت نفقه است و حتی باعث و بانی بسیاری از مشکلات دیگر در روابط زن و شوهر باز مسائل مالی است. خصوصا اگر قید حلال بودن را هم اضافه کنیم به کسب مال، آن وقت است که می گوییم: مردی که همتش را برای رفاه مشروع همسرش متمرکز نموده است قطعا از دیگر سجایای اخلاقی و ایمانی نیز برخوردار است!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ارسالی: دخترقم
پنجشنبه 22 خرداد 93 20:16

مدیر وبلاگ:http://madar67.persianbloge.ir

صاحبان اخلاق روح جامعه خویش اند.
( رالف والدو امرسون )

صاحبان اخلاق ، افرادی که دارای اخلاق نیکو هستند ، مورد تائید خانواده و جامعه هستند ، چرا که عزت نفس آنان بالا می رود و روح بزرگی دارند و با سختی ها و ناملایمات مدارا می کنند و جامعه نیز از آنها الگو می پذیرد و رضایت جامعه را دربردارد. چرا که از اخلاق و منش صاحبان اخلاق است که جامعه شکوفا می شود و بخاطر همین است صاحبان اخلاق روح جامعه خویش اند.

البته صاحبان اخلاق در صورتی می توانند روح جامعه خویش باشند که صاحب حکومت باشند. و الا این همه انبیاء و اوصیای آنها و دیگر بزرگان در جواعم انسانی بودند و هستند ولی متأسفانه جوامع انسانی آنها را الگوی خود ننموده است چه این که نقشی در حکومتهای زمان خود ندارند. به همین خاطر است که معتقدیم بزرگترین ستمی که در حق اهل البیت (علیهم السلام) صورت پذیرفته است همین جمله زیارت عاشورا است: ازالتکم عن مراتبکم التی رتبکم الله فیها
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ارسالی: دخترقم
پنجشنبه 22 خرداد 93 20:07

مدیر وبلاگ:http://madar67.persianbloge.ir

به امید شانس نشستن ، همان و در بستر مرگ خوابیدن ، همان.
(مثل آلمانی)

فردی که تلاشی نمی کند و در زندگی توان خود را بکار نمی برد و در بیکاری بسر می برد تا از آسمان برایش پول یا سفره غذا بریزد و یا یک شب پولدار شود در تباهی بسر می برد و به چیزی دست نمیابد و افسرده می شود و همانند کسی است که در بستر مریضی و مرگ خوابیده و توانی ندارد تا عملی انجام دهد و به بهبودی دست یابد و چاره ای برایش نیست.

شانس، تعبیر دیگری از اقبال، و بخت و تقدیر است و چون انسانها همیشه در ایجاد تعامل درست بین تدبیر و تقدیر دچار مشکل هستند بعضی دچار تقدیر گرایی می شوند و ممکن است معتقد به جبر شده و رسما جزء گروه قدریه شوند و بعضی عملگرا بوده و انسان را محور همه قدرتها بدانند و رسما جزء گروه مفوضه شوند.
به نظر می رسد جمله فوق هم مصون از این افراط و تفریط نباشد!

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ارسالی: دخترقم
پنجشنبه 22 خرداد 93 19:53

مدیر وبلاگ:http://madar67.persianbloge.ir

پیروزی یا شکست در جنگ ها ، ابتدا در ذهن انسان رخ داد.
( ژاندارک )

گروه یا فردی که خود را برای جنگ مهیا می کند ، وقتی افکاری در ذهن خود می پرورانند و اعتقاد به آن پیدا می کنند و در عمق مغز و قلب و جان آنها ریشه می دواند در عمل امکان اتفاق آن بسیار زیاد است ، فکر پیروزی و نیروی خود و سربازان و تجهیزات قدرتی اش را می بیند احساس افتخار و توانمندی می کند ، بالعکس اگر نیروی کم خود و تجهیزات کم را ببیند و نیروی دشمن مضاعف باشد احساس شکست و ناتوانی می کند و در جنگ سست و امکان محاصره دشمن و شکست شود.
این موضوع کلیت ندارد ، چرا که با وجود قدرتمندی فراوان و غرور زیاد گاهی امکان شکست وجود دارد و به پیروزی که خواب آن را می دید به شکست بیانجامد.

اگر انسان معتقد باشد که مرگ دست خداوند است و نیز معتقد باشد خداوند او را یاری خواهد نمود و همچنین زیر نظر زمامدار بر حق وارد نبرد شود یعنی اب او پیروزی خوئاهد بود و این وعده حق خداوند است.
سه اعتقادی که از آن سخن رفت همه اتفاقاتی است که در ذهن رخ می دهد و در مقابل عدم اعتقاد و یا تردید در آن نیز حوادث ذهنی است.
بر این اساس می توان کلیت جمله فوق را تأیید نمود.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ارسالی: دخترقم
پنجشنبه 22 خرداد 93 19:43

مدیر وبلاگ: http://madar67.persianbloge.ir

خردمندان از افراد نادان بیشتر می آموزند تا افراد نادان از خرمندان
( کاتو )

افراد عاقل با درایت و تفکری که دارند و مواظب رفتار و کردار خود می باشند و به مسائل و پیرامون خود دقت ویژه ای دارند ، سعی می کنند الگوی خوب و مناسبی برای جامعه باشند و از بدی ها و زشتی ها دوری می جویند و هر کار یا عمل ناشایستی از فردی نادان سر می زند و یا کسی عملی ناشایست انجام می دهد و مورد تایید جمع و جامعه نیست ، از دید فرد خردمند زشت محسوب می شود و سعی بر این می کند آن عمل را انجام ندهد و عکس عمل را انجام دهد تا به فردی مثبت و محترم تبدیل شود.

باید منظور از «نادان» در عبارت فوق سبک مغز باشد نه جاهل. چنانچه منظور از «خردمند» عاقلی است که در پی رشد عقل خود است!
هم معنای این جمله همان تعبیر معروف است که: به لقمان گفتند ادب از که آموختی گفت از بی ادبان! هرچه از ایشان در نظرم ناپسند آمد از فعل آن پرهیز کردم.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
ارسالی: رنجبر
پنجشنبه 22 خرداد 93 00:11

*از پلکان فقط بالا نمیروند پایین هم میایند*
امدیشه های مشترک

شاید گاهی لازم باشد زمانیکه برای انسان فرصتی برای پیشرفت فراهم میشود. و پله های ترقی را طی میکند اندکی پایین بیاید و دست دیگران را بگیرد تا آنها هم بتوانند این مسیر را طی کنند و قطعا برکات فراوانی خواهد داشت.
اگر انسان مسیری را طی کرد و در میان مسیر متوجه شد توشه ای را برنداشته؛ بداند برگشتن و تکمیل توشه یا تصحیح مسیر امکان دارد

جمله فوق هشداری است برای آنها که در مسیر رشد هستند. به آنها گفته می شود مواظب باشید که ابزار کمال همانطور که می توانند هدایتگر باشند، گمراه کننده نیز می توانند باشند.
هیچ عملی در اسلام نیست که هدایتگری و خیریت آن مطلق باشد. مثلا نماز با آنهمه خواصی که دارد ولی می تواند باعث غفلت انسان از دیگر ارزشها بشود لذا در قرآن غالبا نماز با زکات همراه شده است حتی در سوره ماعون خداوند فرموده است ویل للمصلین و بعد توضیح فرموده است نماز گذارانی که دچار غفلت شده و از کمک به نیازمندان باز مانده اند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

درباره وبلاگ


سلام علیکم
در این وبلاگ سعی ما بر این است که ...
جملات زیبای منسوب به شخصیتهای علمی را به بررسی بنشینم!
آنها را نقادی کنیم و سره را از ناسره باز شناسیم!
شاید بعضی جملات فقط زیبایند ولی استحکام نداشته باشند!
شما دوست عزیز ما را در این مهم، یاری خواهی نمود.
پیشاپیش از همکاری شما متشکرم!

مدیر وبلاگ : سید علی روح بخش
موضوعات
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

تماس با ما

Powered by WebGozar

برای دانلود کلیک کنید
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو